Alo Halıİletişim

Kapsülleme

Bu teknik kurudukça toz haline gelen sentetik deterjanlar kullanır. Gevşemiş kir parçacıkları köpük tozuna kapsüllenir ve bir elektrikli süpürge veya fırça kullanılarak çıkarılır. Bu yöntem, daha kısa bir kurutma süresiyle daha az su kullandığı için şampuanlanmadan çok daha popülerdir. Halıda daha az kimyasal kalıntı kalır. Bu iyi bir temizleme yöntemi olmasına rağmen, aşırı kirli halılar için avantajlı bir yöntem değildir.

Kuru halı temizleme

Bu teknik en son geliştirilen halı temizleme yöntemlerinden biridir. 1980’lerde geliştirilen bu yöntem etkili bir şekilde temizler ve kuruma süresi gerektirmez. Bununla birlikte, birçok kullanıcı bu teknolojiye güvenmemektedir ve halıları temizlerken etkili olmasında şüphe duyulmaktadır. Halı elyafı döner fırçalar kullanılarak ayrılırken, temizleme tozu halı yığınının dibine yerleşir. Temizleme bileşiği kiri çözer ve emer ve daha sonra çıkarılır. Kuru temizleme tüm halı türleri için güvenlidir ve temizlik işlemi sırasında işin aksamaması nedeniyle kuruma gerektirmez ve pratiktir. Ancak temizlemenin etkili olup olmadığı konusunda kesin bir araştırma mevcut değildir.

Şimdi devam edelim ve işi yapan insanlar hakkında biraz konuşalım. Daha önce de belirtildiği gibi, halı temizleme büyük bir iş olabilir. Hemen hemen herkesin bir çeşit halısı var ve bunların tekrar tekrar tazelenmesi gerekecek. Dökülen yemek ve içecek artıkları ve buna benzer bir çok leke zaman içerisinde halınızın renginin değişmesine ve kötü görünmesine neden olacaktır. Tüm etkenleri profesyonel halı temizleme fabrikalarının dışında geçirebilecek bir hizmet sağlayıcısı yoktur. Bu siz ve ailenizin sağlıklı ve günlük hayatına rahat bir şekilde devam edebilmesi için kesinlikle gereklidir. Mutlaka halı temizleme hizmetlerini kullanarak halılarınızı belirli periyotlarda yıkatınız bu her açıdan daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Halınızı elbette bir halı yıkamacıyı arayarak evinizden aldırıp birkaç gün içinde temizlenmiş bir şekilde teslim alabilirsiniz. Yada öncesinde kendiniz birkaç müdahale yapmak isteyebilirsiniz.

Evde halı yıkamak, hem sürekli olarak yapılamayacağından hem de tamamen kuruması için gereken şartlar her an sağlanamayacağından, doğru yöntemlerle ve belli aralıklarla elde silmek de yeterli hijyeni sağlayacaktır. Halının üzerinden yalnızca bez ve deterjanla silmek, tozun altta sıkışmasına neden olacak ve gerçek bir temizlik sağlamayacaktır. Bu nedenle halı silmenin püf noktaları bilinmelidir. Öncelikle tozların alınmasıyla başlayabilirsiniz.

Özellikle el dokuması, yün ve doğal boyama yapılmış halılar için deterjan yerine el sabunu ya da arap sabunu kullanarak rengin akması, solması, halının yıpranması gibi durumları engellemiş olursunuz. Arap sabunu ile halı silme eskilerden beri kullanılan, halı şampuanı şirketlerin milyon dolarlık reklam bütçelerine karşı ev hanımlarının kulaktan kulağa yayarak popülaritesini koruduğu bir yöntemdir. Ayçiçek yağı ve sabun bazından oluştuğu için zararlı kimyasal içermeyen bu ürünün, günümüzde maliyetlerin düşmesi ve rekabetin artması ile katkılı olanları çıkmıştır. Yanmış eski yağlar ve ucuz esansların da eklenerek yapıldığı arap sabunları, maalesef kimyasal deterjanlardan farksızdır. Bu nedenle mutlaka yüzde yüz doğal arap sabunu tercih etmelisiniz.